هندسه موفقیت حوزه های علمیه

خبرگزاری شبستان: در ادامه بررسی وضعیت حوزه های علمیه گفتگویی با آیت الله علی سیفی، تولیت مدرسه عملیه و امام جماعت مسجد حضرت حجت (عج) تهران داشتم که تقدیم می شود.

 

وی با بیان اینکه اولین رمز موفقیت حوزه های علمیه، مقدم داشتن تهذیب نفس بر تعلیم است، خاطرنشان کرد: ذات اقدس الله در سوره جمعه می فرماید: یزکیهم و یعلمهم الکتاب والحکمه. وی اضافه کرد: علم نور است و کسی از نور بهره مند می شود که موانع را در مسیر تحصیل علم برطرف نماید؛ به قول مولانا:

موانع تا نگردانی ز خود دور             درون خانه دل نایدت نور

 

وجوهاتی که موجب تعجب فتحعلی شاه شد

استاد سطوح عالی حوزه با بیان اینکه این تهذیب نفس بود که بزرگانی مانند شیخ مرتضی انصاری (ره) که اعلمیت ایشان را 400 تن از مجتهدان آن روز تصدیق و تأیید کرده و نتیجه تعلیم و تدریس ایشان، تربیت نزدیک به 300 مجتهد بود، خاطرنشان کرد: تهذیب نفس بزرگانی مانند سیدمحمدباقر شفتی تحویل جامعه می دهد. در وصف ایشان نقل می کنند که روزی فتحعلی شاه که عادت داشت اطراف خاک رابا دوربین رصد کند فردی فیلبان را دید. ماموران را فرستاد تا او را به سمت کاخ راهنمایی کنند اما فیلبان گفت: اینها مربوط به دربار نیست. موضوع را به اطلاع فتحعلی شاه رساندند و او دستور داد تا ماجرا را بررسی کنند. ماموران چنین کردند و متوجه شدند: صاحب فیل، وجوهات شرعی تجار هند را برای رساندن به سیدمحمدباقر شفتی آورده است.

 

متاسفانه به قرآن به عنوان یکی از دروس جنبی نگریسته می شود

وی با تاکید بر اینکه تقدم تهذیب نفس بر تعلیم موجب تربیت شخصیتی مانند ملاعلی کنی که مردم تهران 4 روز پس از رحلتش، همچون عاشورا مشغول عزاداری بودند، تصریح کرد: رمز دوم موفقیت حوزه های علمیه توجه به قرآن است؛ یعنی قرآن را که یکی از ادله اربعه شیعه است جزو دروس اصلی تلقی کنیم. هرچند متاسفانه امروزه به عنوان یکی از دروس جنبی به آن نگریسته می شود.

 

آیت الله سیفی با تاکید بر اینکه قرآن مائده الهی، نور و «تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ ءٍ:تبیان برای همه چیز است»، گفت: ستاره شناس انگلیسی بعد از جنگ جهانی دوم، 2 کتاب به نام های "10 کتابی که جهان را به حرکت درآورد" و "یکصد چهره" نگاشت، و در آن دو تاکید کرد: قرآن و وجود مبارک رسول مکرم اسلام، اثرگذارترین کتاب ها و شخصیت ها در طول تاریخ بوده اند.

 

توجه خاص به قرآن رمز موفقیت حوزه های علمیه است

وی ادامه داد: توجه خاص به قرآن، رمز دوم موفقیت حوزه های علمیه است و نباید طلاب با قرآن بیگانه باشند. همچنان که هر مخترعی در کنار اختراعش دفترچه راهنمایی تدوین می کند، صانع مطلق و مخترع هستی نیز در کنار اختراع بزرگش یعنی جهان هستی، دفترچه راهنمایی تدوین می کند و بی شک این دفترچه راهنما، قرآن است.

 

تولیت مدرسه علمیه حضرت حجت (عج) تهران رمز و عامل سوم موفقیت حوزه های علمیه را دفع و رفع تشکیلات زدگی خواند و گفت: در آموزه های دینی اسلام، تشکیلات داشتن ممدوح اما تشکیلات زدگی مذموم است. متاسفانه امروزه حوزه های علمیه مبتلا به تشکیلات زدگی شده اند و به سنت های حسنه ای که مورد تاکید امام خمینی نیز بوده کم توجهی شده است.

 

یکی از آفت های حوزه علمیه، مدیریت شخصی است

استاد سطوح عالی حوزه رمز چهارم موفقیت حوزه های علمیه را مدیریت شخصیتی و نه شخصی دانست و تصریح کرد: یکی از آفت های امروزِ حوزه،مدیریت شخصی است در حالی که آنچه مفید و کاربردی می باشد، مدیریت شخصیتی است؛ یعنی مدیریتی که طی آن طرح ها و برنامه های سازنده تدوین و اجرا شود.

 

آیت الله سیفی افزود: بدون مدیریت، تربیت معنا ندارد لذا باید اصول مدیریتی مانند اعتدال، تسهیل، تفکر، تدبر، کرامت، عزت و ... در تک تک امور حوزه های علمیه مدنظر قرار گیرند و باید دانست که با اطلاعیه و بخشنامه نمی توان طلاب و حوزه ها را اداره کرد.

 

وی در پایان با تاکید بر اینکه توجه به 4 اصل (تقدم تهذیب نفس بر تعلیم، توجه به قرآن، دوری از تشکیلات زدگی و استفاده از مدیریت شخصیتی) خروجی هایی مانند شیخ مرتضی انصاری ها، سیدمحمدباقر شفتی ها، امام خمینی ها، آیت الله سیستانی ها و سایر مراجع به همراه خواهد داشت، اظهار داشت: بنابراین لازم است حوزه های علمیه به سمت چنین سبک زندگی و تربیتی سوق داده شوند.

 

پایان پیام/