مراسم افتتاحیه سال تحصیلی مدرسه علمیه حجت تهران برگزار شد

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، آیت الله علی سیفی، مسئول مدرسه علمیه حجت (عج) تهران ۱۰ شهریورماه ۹۴ در آیین افتتاح سال تحصیلی 95-94 این مدرسه گفت: قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه مهم ترین کتب دینی اند هرچند در حوزه های علمیه مغفول مانده اند.

 

نهج البلاغه، قرآن ثانی است

وی اضافه کرد: نهج البلاغه به تعبیر برخی از بزرگان و به تعبیر محدث نوری، قرآن ثانی است. بنابراین طلاب باید بیش از پیش با خطبه ها، نامه ها و جملات قصار آن انس بگیرند.

مسئول مدرسه علمیه حجت (عج) تهران با بیان اینکه اخیرا از آیت الله محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری پرسیدم چرا قرآن، درس حاشیه ای حوزه های علمیه است، ادامه داد: قرآن به تعبیر نبی اکرم (ص)، مائده الهی و دسترسی به تمام علوم از طریق فهم آن میسر است.

 

روحانیت از بین برنده جهل است

وی گفت: امیرالمؤمنین فرمودند: اهل بیت علیهم السلام احیاگر علم، دانش، آگاهی و حکمت و از بین برنده جهل و نادانی اند. بنابراین ما (روحانیت و علما) باید همواره به حضرات معصومین  تأسی جوییم و از این طریق جهل را از بین برده و علم را گسترش دهیم.

 

آیت الله سیفی افزود: عالمان دین و روحانیون، رهرو انبیاء و سفرای الهی و ائمه معصومین اند. بنابراین همانطور که آن معصومین، از بین برنده جهل و ستون های دین اند، عالمان دین نیز حائز چنین خصایص هستند.

 

تأکید آیت الله خویی بر ادامه راه امام خمینی (ره)

وی ادامه داد: روحانیت و علما ستون های دین اند لذا ضعف آنها موجب تضعیف دین و معطل ماندن احکام دین می شود.

مسئول مدرسه علمیه حجت (عج) با بیان اینکه علمای دین در طول تاریخ به وظایفشان عمل کرده اند، گفت: شریف امامی نخست وزیر شاه، زمانی تصمیم گرفت به دیدار آیت الله خویی برود اما آن مرجع تقلید بزرگوار وی را به حضور نپذیرفت. شریف امامی گفت: به آیت الله خویی عرض کنید: بنده پیرامون مسایل سیاسی کشور کار دارم. آیت الله خویی فرمودند: راه ما همان راه امام خمینی (ره) است (اسناد ساواک، ج 16).

 

آیت الله سیستانی، نتیجه ساده زیستی را آیت الله جوادی می دانند

وی با اشاره به اینکه روش و سب زندگی علما در تعالی خود و جامعه اثرگذار است، ادامه داد: چند ماه پیش که خدمت آیت الله سیستانی رسیدم از وضعیت حوزه علمیه گلایه دارم که فرمودند: خروجی آنگونه درس خواندن -تلاش مضاعف و ساده زیستی-، علامه جوادی آملی می شود.

مسئول مدرسه علمیه حجت (عج) افزود: طلاب و روحانیت به عنوان چراغ های هدایت و کشتی نجات باید آگاهی مردم را افزایش دهند. همچنان که امیرالمؤمنین علی علیه السلام فرمودند: جامعه با علم ساخته می شود.

 

جاهل، مرده متحرک است

وی با بیان اینکه جاهل، مرده و به تعبیر علامه، مرده متحرک است، گفت: زمانی عده ای با اشاره به وجود برخی تعابیر مانند لب، خط و ... در اشعار امام خمینی (ره) می گفتند: امام بر عملکرد فردی مانند منصور حلاج صحه گذاشته است! در چنین وضعیتی، علما باید اذهان مردم را روشن نمایند.

آیت الله سیفی ادامه داد: در شرایط وانفسای امروزی که مدعیان اسلام بسیار زیاد شده اند روحانیت راستین باید مردم را آگاه کنند. کار شناخت احزاب و گروه های مختلف و معرفی آنها به مردم و تبیین جنایت های داعشی ها و تکفیری های از وظایف مهم روحانیت است.

 

تزلزل باورهای مردم موجب تزلزل روحانیت نیز می شود

وی با اشاره به اینکه نبی اکرم (ص) لغزش عالم را به منزله انکسار کشتی می دانند، افزود: وقتی کشتی شکسته شد، هم ناخدا و هم سرنشینان غرق می شوند. بنابراین روحانیت بداند اگر کشتی باورهای مردم تزلزل یابد کشتی جامعه در معرض خطر و غرق قرار می گیرد.

مسئول مدرسه علمیه حجت (عج) در پایان گفت: علما به عنوان کشتی نجات و چراغ هدایت باید مواظب رفتار و سبک زندگی خودشان باشند.

 

پایان پیام/397