دروغ پردازی و شایعه پراکنی؛ ابزارهای جنگ روانی


به گزارش سرویس استان های مرکز خبر حوزه آيت الله علی سیفی آملی  مسئول مدرسه علمیه حضرت حجت (عج) تهران طی سخنانی درنهمین نشست دوره ای که با حضور طلاب، اساتید و کادر اداری این مدرسه برگزار شد، شایعه پراکنی را یک ابزار سیاسی درجهت تحقق منافع گروهی از افراد عنوان کرده و ابراز داشت: ترویج شایعات همچون سایر جنگ افزارها در میان جناح ها ، دولت ها و افراد متخاصم متداول است و همواره از آن بهره برداری می نمایند.
وی، دروغ پردازی را یکی از عوامل اصلی انحطاط روابط افراد در حوزه فردی دانسته و افزود: دروغ پردازی و ترورحقیقت، منشاء بسیاری از کینه توزی ها ، خصومت وانتقام جویی ها در زندگی شخصی و اجتماعی افراد می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین سیفی ابراز داشت: شایعه از ابزارهای مخرّب و ویرانگری است که زیان ها و خسارت های اخلاقی و اجتماعی و نیز ضررهای اقتصادی مالی و فرهنگی فراوانی را به همراه خواهد داشت.
وی با بیان این‌که ایجاد جنگ روانی یکی ازعوامل فاجعه آفرین در جوامع بشری محسوب می شود، افزود: یکی از ابزارهای بستر ساز جنگ روانی در سطح جامعه ترویج شایعه می باشد.
مسئول مدرسه علمیه حضرت حجت (عج) با اشاره به ابعاد وسیع و پیامدهای ناگوار، اجتماعی، روانی و اخلاقی این پدیده اجتماعی ، بر ضرورت مقابله با این خطر مهلک تاکید کرده و گفت: بر عالمان دین واسلام شناسان متعهد لازم است که به توضیح و تبیین ماهیّت احکام اینگونه مسائل بپردازند.
وی در این رابطه به کلام معصومین (ع) در مذمت شایعه پراکنی اشاره داشت و خاطر نشان کرد: امام سجاد (ع) فرمودند: «لَیسَ لَکَ ان تتکلّم بما شئت» (بحار النوار جلد
۲)هرگونه که دلت به آن مایل است نمی توانی لب به سخن بگشایی؛ زیرا قادر متعال در سوره مبارکه اسراء آیه ۳۵ فرمودند: «تقف لَیسَ لَک بِه عِلم» که این نشان دهنده اهمیت تعهد در سخن گفتن می باشد. آيت الله سیفی همچنین افزود: در جای دیگری آمده است، که پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) فرمودند : خدا بیامرزد کسی را که کلام خدا را بر زبان آورد و یا آن‌که به سکوت حکیمانه روی آورد و سالم بماند ، سپس فرمودند : انَّ سَمعَ و البَصَرَ و الفوائد کل اولائکَ کان عَنهُ مسئولا  که این نیز بر حق گویی و ارزش سکوت خردمندانه تاکید می کند.
وی در ادامه با اشاره به حدیثی ازامیرالمومنین (ع) که فرموده اند : اگر آدمی از سخن گفتن در مورد چیزی که اطلاع ندارد لب فرو بندد اختلاف ها در جامعه پدیدار نمی شود بر تاثیراحتیاط افراد در سخن گفتن، بر کاهش و دفع اختلافات تاکید کرد.
وی همچنین طلاب را به تکلم حساب شده توصیه کرد و افزود: امام علی (ع) در این باره می فرمایند: به موضوعی که نسبت به آن علم نداری وارد نشو، بلکه همه آنچه میدانی را نیز به کسی مگو زیرا ممکن است فاجعه آفرین باشد.
مسئول مدرسه حضرت حجت (عج) با بیان این‌که کم حرفی و گزیده گویی نشانه ایمان است، افزود: امام صادق (ع) در این رابطه می فرمایند : المومنُ مُلجمُ
  ، زبان انسان با ایمان دارای بند و کنترل است.
وی در بخش دیگری از سخنانش به بیان ویژگی‌های یک استاد خوب پرداخته و در همین رابطه وظایف اصلی یک استاد مطلوب را تبیین کرد.
مسئول مدرسه علمیه حضرت حجت (عج) توجه و رعایت اصول اخلاقی را برای یک استاد حوزه لازم و افزود: مربی و معلم واقعی کسی است که به تدریج شاگردانش را به آداب، اخلاق پسندیده و مسائل دینی آشنا ساخته و زهد نسبت به دنیا را در آنان پرورش دهد.
وی اضافه کرد: یک استاد مطلوب باید ضمن نهادینه کردن فضیلت علم و دانش اندوزی آنان را نسبت به شاْن و جایگاه علما که همطراز مقام انبیا می باشد آگاه نماید.
آيت الله سیفی همچنین ادامه داد: استاد دلسوزی که در مکتب اهل البیت(ع) رشد نموده؛ باید از شاگردانش تفقد و دلجویی نماید.
وی با بیان این که استاد باید با شوق و رغبت به تدریس بپردازد، خاطرنشان کرد: اساتید باید در نحوه آموزش راه آسان را انتخاب کنند و مطابق فهم و ظرفیت وجودی شاگرد مطالب را عرضه کنند .
وی با اشاره به این‌که یکی از وظایف اصلی اساتید امر به معروف و نهی از منکر است، بیان داشت: یکی از عمده ترین وظایف اساتید اینست که محصلین را از بداخلاقی و ارتکاب به محرمات و چیز هایی که به ضرر آنهاست نهی کند.آيت الله سیفی گفت: استاد ضمن این‌که باید با آمادگی کامل و با مطالعات قبلی تدریس را شروع کند، در هنگام تدریس از مزاح و شوخی های بی مورد پرهیز کند.